Založ si blog

Preboha, to kto poradil Igorovi „blackout“? Že by Kim Čong-un, ktorý uvádza nula nakazených?

Nápady pána premiéra sú niekedy až neuveriteľné, no oveľa neuveriteľnejšie je to, ako „seriózne“ sa o týchto nápadoch následne diskutuje. No k tzv. „blackoutu“ sa dá vôbec nejako vyjadriť len v prípade, že by boli jednoznačne vyjasnené základné pojmy:

  1. Čo myslí pán premiér pod „blackoutom“? Stratu vedomia, výpadok elektriny, zatemnenie, či iný výpadok? Podľa medializovaných informácií chce zaviesť karanténu typu Severnej Kórey a prakticky zastaviť všetku produkciu tovarov a služieb (tu tiež pripomína Kim Čong-una). A to popri bezprecedentnom sledovaní mobilov a emailov občanov SR.
  2. Prečo sa pre Slovensko necháva inšpirovať čínskou provinciou Chu-pej? Veď ide o úplne opačný prípad! Karanténa provincie v Číne mala zabrániť šíreniu vírus mimo nej, keďže tam bolo epicentrum. A zvyšok Číny jej poskytoval určitú podporu. Ale Slovensko predsa nie je žiadnym epicentrom nákazy! A kto by jemu (nám) poskytoval podporu?! (Maďari, Češi, Poliaci? – zabudnite!)

    A najmä, ak vláda zdecimuje slovenskú ekonomiku po jeden či dvojmesačnom blackoute (bezvedomí či výpadku), Igor opäť otvorí hranice a z nejakých nepochopiteľných dôvodov si premiér myslí, že každý koronavírus opustí svojho hostiteľa, keď tento hostiteľ bude prekračovať hranice na Slovensko?

  3. Prečo máme mať až takýto sebadevastačný strach pre týmto novým typom koronavírusu? Veď vidíme (vrátane Talianska), že morbidita, mortalita či letalita CoViD-19 sa nejaví až tak katastrofálne (prirodzene, myslím to štatisticky; každé úmrtie je individuálne vždy tragédiou).

Trocha odbočím. Dnešné možnosti internetových vyhľadávačov sú široké. Takže som si dal námahu a vyhľadal si informácie o koronavíruse (najmä, prirodzene, v SR) od 30.1.2020 do 2.3.2020. Odporúčam každému čitateľovi. Tam každý dosť presne zistí, čo, kedy a ktoré orgány štátu konkrétne robili, ktoré noviny čo písali, ako sa epidemiologickou situáciou „intenzívne“ zaoberali konkrétni politici z rôznych strán. No skôr je zaujímavé, aké boli (presnejšie neboli) vyjadrenia rôznych odborníkov a „odborníkov“ cca od 15.2.2020. Totiž dnes sú všetci (presnejšie takmer všetci) premúdrelí, ale v čase, keď išlo o zásadné rozhodovanie pri dosť neúplných údajoch o virulencii a ďalších aspektoch nového koronavírusu, počuť nebolo takmer nikoho. Takže všetky vyjadrenia rôznych, hoci aj infektológov, mikrobiológov, epidemiológov, dokonca bližšie neurčených vedcov v krízovom štábe a pod., treba brať s veľkou rezervou, ak sa konzekventne nevyjadrovali už aj v čase do začiatku marca.

Myslím si, že verejnosť je mediálne dosť manipulovaná dnes už takmer hysterickými a často vzájomne rozpornými výlevmi pána premiéra. Ale on nie je jediný. Údajne rúška na tvár podľa najvyšších predstaviteľov Svetovej zdravotníckej organizácie vraj nie sú potrebné. To mi chcú povedať, že ak takmer 30 rokov nosím rúško na operačnej sále, že je to hovädina?! Oni nevedia, čo sú to bariérové systémy? Oni nevedia, že bariérové opatrenia v prvom rade znižujú (fakticky aj štatisticky) riziko kontaminácie a infekcie (niektoré o 10%, niektoré o 40%, niektoré o 70%). Hoci zvyčajne ho nedokážu absolútne eliminovať (a viac bariér použitých súčasne znižuje riziká významnejšie). A o výstupoch najvyšších predstaviteľov EÚ radšej pomlčím; to je čistá katastrofa (vrátane vyjadrení väčšiny tzv. predstaviteľov SR v EP).

Musím povedať, že ja by som bol možno trocha opatrnejší (ak by som mal rozhodovať ja, čo chvalabohu nemusím), keď bolo avizované určité uvoľnenie v priebehu tohto týždňa (ja by som asi počkal ešte týždeň). Na druhej strane ľudia si na Slovensku zvykli na obmedzenia, majú zakódovanú disciplínu, viacnásobné bariéry fungujú (1. menej vychádzať z domu, 2. mať rúško, 3. mať rukavice, 4. dodržiavať odstupy), takže sa toto dá akceptovať (dnes je piatok). Takže určité uvoľnenie nečiní problém (naozaj občas treba kúpiť aj kancelársky papier, vodovodné tesnenie, písacie pero, žiarovku a pod.) No je absolútne nezrozumiteľné, ak na jednej strane vláda uvoľní (v zásade zmysluplne) isté činnosti, a na druhej strane sa tu vedú nezmyselné diskusie o tzv. blackoute.

Problémy okolo koronavírusu sú podľa môjho názoru štyri:

  1. Nevieme, presnejšie nevedeli sme o ňom takmer nič (aj preto tie rôzne konšpiračné teórie). Hoci rôznorodé (staré) koronavírusy a ich účinky sú v medicínskej praxi známe. (T.č. už vieme aspoň odhadnúť nákazlivosť, chorobnosť, úmrtnosť či smrtnosť, ale riadne vyhodnotenie bude možné u nového koronavírusu až po skončení epidémie. Takže rôzne vyjadrenia odborníkov sú viac-menej v tomto čase špekuláciami; ktoré sa môžu, no nemusia potvrdiť.)
  2. Je potrebné vykonávať prísne preventívne karanténne opatrenia, pretože vopred nikto nevie, čo môže daný vírus spôsobiť (údajne v Ázii boli aj hoaxy v zmysle údajnej zombifikácie postihnutých). A u každého hotentota, ktorý sa označuje za odborníka alebo vedca, ktorý/á bude dneska uvádzať, že na problémy upozorňoval/a, si treba „vygúgliť“, kedy a či vôbec niečo hovorili.
  3. Je to dĺžka inkubačnej doby a schopnosť vírusu prežiť mimo živého organizmu.
  4. Podľa môjho názoru, ak občania SR budú dodržiavať bariérové postupy a a vláda sa nebude správať psychoticky, tak na rozhraní apríla a mája by sme mohli vedieť, ako na tom sme, a od júna by sa situácia možno mohla začať normalizovať. (Ak teda nenastane infekčný armageddon s exponenciánlym nárastom chorých, čo sa vylúčiť, prirodzene, nedá.) Samozrejme s prísnou kontrolou prišelcov do SR – takže žiadne blackouty, ale kontrola tých, ktorý k nám môžu infekciu naspäť dovliecť, ak bude epidemiologická situácia v EÚ stále nepriaznivá; a v SR už bude primerane priaznivá.

Myslím, že je zrejmé, že vôbec diskutovať o blackoute je absolútnou stratou času. Ešte raz zopakujem, Slovensko nie je epicentrom nákazy! Ako situáciu chápem ja, platí, že treba byť stále opatrný (lebo naozaj ide o niečo nové, čo do dôsledkov nepoznáme). Ale zase netreba robiť paniku. Myslím si, že aféra koronavírusu len intenzívne nahradila Kuciaka, Kočnera a pod.; nedajme mediálnej a politickej mašinérii, aby nám úplne zatemnila mozog.

No aj tak musím povedať, že ja ho tam ako premiéra chcem (som demokrat). Viac ako 50 mandátov OĽANO v parlamente a takmer pol milióna preferenčných hlasov pre terajšieho premiéra je mandát, ktorý mu jednoznačne patrí a je povinný ho vykonávať. Totiž za prípadné dôsledky musia prevziať zodpovednosť aj (jeho) voliči. Lebo v demokracii sa nedá vyhovárať, že som nemal na výber! Igor Matovič tam musí byť ako premiér až do najbližších volieb (nech budú kedykoľvek – nesmie zbabelo ujsť a ani nesmie byť odídený) – musí predložiť svoj „účet z vládnutia“ nielen svojim voličom, ale všetkým občanom SR. Len treba dúfať, že sa mu nepodarí na Slovensku zaviesť orwellovskú totalitu podľa vzoru vodcu uvádzaného v titulke tohto blogu, ktorý realizuje blackout dlhodobo. Lebo sa zdá, že nový premiér sa o to ide snažiť – aby vládol v despocii.

Takže je to naopak – I. Matovič mal pri nástupe do vlády najlepšiu pozíciu oproti bývalým premiérom

30.05.2020

… nie najhoršiu, ako sa zvykne uvádzať. Aj ja som v jednom zo svojich minulých blogov citoval premiéra I. Matoviča, ktorý vravel, že „závidí Ficovi, Radičovej, či Pellegrinimu … a že jeho vláde nebola dopriata ani minúta“. Pritom všetko ukazuje , že I. Matovič si svoju najlepšiu pozíciu jasne uvedomuje a je vyslovene vďačný a šťastný, že má vyhlásenú [...]

Ľudia sa tešia na smart domácu karanténu? To fakt? ! Takže vymytie mozgov je ukončené …

24.05.2020

Dnes mnohí nadávajú na I. Matoviča, že nezvládol spustenie aplikácie k tzv. domácej smart karanténe. A teda sa ľudia zajatí v štátnej karanténe nemôžu prepustiť do domácej. Štátna verzus domáca (smart) karanténa mi pripadá, ako by som mal byť vďačný psychopatovi, ktorý ma mláti železnou tyčou a potom mi povie, že on si zoženie už len nejakú menšiu palicu – [...]

Igor Matovič závidí bývalým premiérom – takže už je aj amnézia?

19.04.2020

Hneď na úvod musím uviesť, že ja chcem, aby pán Igor Matovič bol predsedom vlády až do najbližších volieb! Chcel byť v učebniciach dejepisu, nech teda je! Tento príspevok je len na osvieženie pamäti … Podľa mediálne dostupných zdrojov (napr.HNonline) sa mal Igor Matovič vyjadriť: „Áno, závidím časy, kedy Fico, Radičová či Pellegrini mohli v absolútnom kľude [...]

Joie Biden

V tandeme s Bidenom bude v USA kandidovať senátorka Kamala Harrisová

11.08.2020 23:08

V prípade Bidenovho volebného víťazstva by sa Harrisová stala americkou viceprezidentkou.

Rusko, zástava, vlajka

Rusi zneužili slovenské víza. Museli odísť

11.08.2020 22:30

Trojica Rusov s rodinami podľa agentúry RIA - Novosti opustila Slovensko. Moskva odkázala, že bude postupovať recipročne.

Covid-19

Pandemický plán počíta s viacerými fázami, Slovensko sa nachádza v prvej

11.08.2020 22:17

Pandemická komisia navrhuje zvolať epidemiologické konzílium, ktoré bude jej poradným orgánom.

migranti, polícia

Polícia v Bratislave zadržala dvoch mužov, pravdepodobne migrantov z Maroka

11.08.2020 17:58

Muži mali podľa oznámenia na moste Lafranconi vyskočiť z návesu nákladného vozidla.

antitotalita

Ak chcem vyjadriť svoj názor, tak hrozia 3 veci: 1) nikto mi ho neuverejní, 2) niekto ho uverejní, ale pri tom aj štylisticky aj obsahovo - niekedy zásadne - zmení, 3) nedozviem sa, akú má odozvu. Prestávam čerpať informácie z mainstreamových médií a z tzv. nezáviských inštitútov, lebo tieto informácie sú neúplné (zatajované), prípadne až lživé, či manipulujúce, a najmä určite nie nezávislé. Lepší obraz o realite dnes človek nadobúda, ak si prečíta rôznorodé názory na nezávislých webových stránkach, na blogoch alebo na rôznych diskusných fórach (myslím tým, prirodzene, tie kultivovanejšie a komplexnejšie názory). Mám záujem prispievať do tejto debaty! Keď publikujem oficiálne, snažím sa síce prezentovať svoj odborný názor, ale súčasne čo najviac tlačiť do úzadia svoj svetonázor. Na blogu, pre rozlíšenie od od oficiálne publikovaných tém blogujem pod pseudonymom, si môžem dovoliť byť oveľa subjektívnejší a nemusím sa tak striktne vyhýbať ideológii.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 29
Celková čítanosť: 527198x
Priemerná čítanosť článkov: 18179x

Autor blogu

Kategórie